HPV10001.072(R2)
Camtec DIN rail power supply series HPV10001
Switching power supplies in a metal housing (IP20) with 1000W, a DC OK signal and protection class I. These devices are suitable for DIN rail mounting and are protected against overload, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a high efficiency and comply with EN61010-1, EN62368-1, EN60950-1, EN60204-1 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Camtec series: HPV10001.072(R2), HPV10001.110(R2), HPV10001.150(R2), HPV10001.220(R2), HPV10001.072PG(R2), HPV10001.110PG(R2), HPV10001.150PG(R2), and HPV10001.220PG(R2).
  • single output
  • output: 1001 to 1012W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 250 to 375V DC
  • maximal input inrush current: 162A
  • input current: 9,8A
  • output voltage tolerance: ±0,1%
  • connection type: screw terminal
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2500V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -25 to +70°C
  • dimensions: 200x156x115mm
  • weight: 3200g
HPV10001.072(R2)
241025 HPV10001.072(R2) HPV10001.072(R2) Camtec DIN rail power supply series HPV10001. Switching power supplies in a metal housing (IP20) with 1000W, a DC OK signal and protection class I. These devices are suitable for DIN rail mounting and are protected against overload, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a high efficiency and comply with EN61010-1, EN62368-1, EN60950-1, EN60204-1 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Camtec series: HPV10001.072(R2), HPV10001.110(R2), HPV10001.150(R2), HPV10001.220(R2), HPV10001.072PG(R2), HPV10001.110PG(R2), HPV10001.150PG(R2), and HPV10001.220PG(R2). single output output: 1001 to 1012W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 250 to 375V DC maximal input inrush current: 162A input current: 9,8A output voltage tolerance: ±0,1% connection type: screw terminal withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2500V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -25 to +70°C dimensions: 200x156x115mm weight: 3200g