109773 GMB 100 V 10000 µF GMB10310040070 GMB10310040070 FTCAP capacitor series GM. Radial type electrolytic capacitors, with screw terminals for stud mounting. We offer various types of this FTCAP series. operating temperature: -40 to +85°C capacitance tolerance: ±20% bulk Matching GMA clamps
Specifications
manufacturer
Manufacturer's name GMB10310040070
Nominal voltage [V DC] 100
Reverse current [A] 9,4
Impedance [mΩ] 16
Rated capacitance [µF] 10.000
Loss factor at 100Hz, 20°C [%] 10