HNP12-120V2
HN-Power plug-in power supply series HNP12-V2
Plug-in switching power supplies with 12W, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI (EU 2019/1782). These devices have a coaxial output plug (2,1x5,5mm) as well as a Euro input plug and are protected against short circuit, overload as well as overvoltage. They are suitable for indoor applications and comply with EN62368-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP12-050V2, HNP12-090V2 and HNP12-120V2.
  • single output
  • output: 12W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 30A
  • input current: 0,35A
  • leakage current: 0,25mA
  • withstand voltage: 3000V AC
  • input plug: Euro
  • output plug: coaxial 2,1x5,5mm
  • cable length: 150cm
  • operating temperature: -10 to +40°C
  • dimensions: 76,4x33,7x23mm
HNP12-120V2
236091 HNP12-120V2 HNP12-120V2 HN-Power plug-in power supply series HNP12-V2. Plug-in switching power supplies with 12W, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI (EU 2019/1782). These devices have a coaxial output plug (2,1x5,5mm) as well as a Euro input plug and are protected against short circuit, overload as well as overvoltage. They are suitable for indoor applications and comply with EN62368-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP12-050V2, HNP12-090V2 and HNP12-120V2. single output output: 12W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 30A input current: 0,35A leakage current: 0,25mA withstand voltage: 3000V AC input plug: Euro output plug: coaxial 2,1x5,5mm cable length: 150cm operating temperature: -10 to +40°C dimensions: 76,4x33,7x23mm