HNP18-050V2
HN-Power plug-in power supply series HNP18-V2
Plug-in switching power supplies with 18W, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI (EU 2019/1782). These devices are suitable for indoor applications and are protected against short circuit, overload as well as overvoltage. They have a Euro input plug as well as a coaxial output plug (2,1x5,5mm) and comply with EN62368-1, UL62368-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP18-050V2, HNP18-090V2, HNP18-120V2, HNP18-150V2 and HNP18-240V2.
  • single output
  • output: 18W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 30A
  • input current: 0,45A
  • leakage current: 0,25mA
  • withstand voltage: 3000V AC
  • input plug: Euro
  • output plug: coaxial 2,1x5,5mm
  • cable length HNP18-050V2: 100cm
  • cable length HNP18_: 150cm
  • operating temperature: -10 to +40°C
  • dimensions: 56x30x73mm
  • weight: 93g
HNP18-050V2
236092 HNP18-050V2 HNP18-050V2 HN-Power plug-in power supply series HNP18-V2. Plug-in switching power supplies with 18W, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI (EU 2019/1782). These devices are suitable for indoor applications and are protected against short circuit, overload as well as overvoltage. They have a Euro input plug as well as a coaxial output plug (2,1x5,5mm) and comply with EN62368-1, UL62368-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP18-050V2, HNP18-090V2, HNP18-120V2, HNP18-150V2 and HNP18-240V2. single output output: 18W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 30A input current: 0,45A leakage current: 0,25mA withstand voltage: 3000V AC input plug: Euro output plug: coaxial 2,1x5,5mm cable length HNP18-050V2: 100cm cable length HNP18_: 150cm operating temperature: -10 to +40°C dimensions: 56x30x73mm weight: 93g