HNP18-240V2
HN-Power plug-in power supply series HNP18-V2
Plug-in switching power supplies with 18W, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI (EU 2019/1782). These devices are suitable for indoor applications and are protected against short circuit, overload as well as overvoltage. They have a Euro input plug as well as a coaxial output plug (2,1x5,5mm) and comply with EN62368-1, UL62368-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP18-050V2, HNP18-090V2, HNP18-120V2, HNP18-150V2 and HNP18-240V2.
  • single output
  • output: 18W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 30A
  • input current: 0,45A
  • leakage current: 0,25mA
  • withstand voltage: 3000V AC
  • input plug: Euro
  • output plug: coaxial 2,1x5,5mm