HNP18I-240V2
HN-Power plug-in power supply series HNP18I-V2
Plug-in switching power supplies with 18W, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI (EU 2019/1782). These devices have four interchangeable AC plug adapters (EU/US/UK/AU) and are protected against short circuit, overvoltage as well as overload. They are suitable for indoor applications and comply with EN62368-1, UL62368-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP18I-050V2, HNP18I-090V2, HNP18I-120V2 and HNP18I-240V2.
  • single output
  • output: 18W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 30A
  • input current: 0,45A
  • leakage current: 0,25mA
  • withstand voltage: 3000V
  • output plug: coaxial 2,1x5,5mm