HNP42EU-150
HN-Power plug-in power supply series HNP42
Plug-in switching power supplies with 42W, a europlug, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI. These devices are suitable for indoor applications and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a moulded cable with a coaxial plug and comply with EN60950-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP42EU-050, HNP42EU-090, HNP42EU-120, HNP42EU-150 and HNP42EU-240.
  • single output
  • output: 25 to 42W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 30A
  • input current: 1,2A
  • leakage current: 0,25mA
  • withstand voltage: 3000V AC
  • input plug: Euro
  • output plug: 2,1x5,5mm coaxial
  • cable length: 150cm
  • operating temperature: -10 to +40°C
  • dimensions: 83x45,6x68,6mm
  • weight: 160g
HNP42EU-150
113477 HNP42EU-150 HNP42EU-150 HN-Power plug-in power supply series HNP42. Plug-in switching power supplies with 42W, a europlug, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI. These devices are suitable for indoor applications and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a moulded cable with a coaxial plug and comply with EN60950-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP42EU-050, HNP42EU-090, HNP42EU-120, HNP42EU-150 and HNP42EU-240. single output output: 25 to 42W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 30A input current: 1,2A leakage current: 0,25mA withstand voltage: 3000V AC input plug: Euro output plug: 2,1x5,5mm coaxial cable length: 150cm operating temperature: -10 to +40°C dimensions: 83x45,6x68,6mm weight: 160g