HNP42I-150
HN-Power plug-in power supply series HNP42I
Plug-in switching power supplies with 4 interchangeable AC input plugs (EU,US,UK and AUS). These power supplies have a 2,1 x 5,5mm coax output plug, a universal input, a low no-load power and are protected against short circuit and overload. Furthermore, they are in compliance with the insulation Class II, DOE VI and EU CoC V5 tier 2. We offer the types HNP42I-090 (9V/3A), HNP42I-120 (12V/3,5A) and HNP42I-150 (15V/2,8A) of this HN-Power series.
  • single output
  • output: 27 to 42W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 30A
  • maximal no load power consumption: 0,075W
  • operating temperature: -10 to +40°C
  • cable length: 1,5m
  • output plug: 2,1 x 5,5mm
  • weight: 180g
HNP42I-150
113473 HNP42I-150 HNP42I-150 HN-Power plug-in power supply series HNP42I. Plug-in switching power supplies with 4 interchangeable AC input plugs (EU,US,UK and AUS). These power supplies have a 2,1 x 5,5mm coax output plug, a universal input, a low no-load power and are protected against short circuit and overload. Furthermore, they are in compliance with the insulation Class II, DOE VI and EU CoC V5 tier 2. We offer the types HNP42I-090 (9V/3A), HNP42I-120 (12V/3,5A) and HNP42I-150 (15V/2,8A) of this HN-Power series. single output output: 27 to 42W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 30A maximal no load power consumption: 0,075W operating temperature: -10 to +40°C cable length: 1,5m output plug: 2,1 x 5,5mm weight: 180g