HNP65F-240
HN-Power plug-in power supply series HNP65F
Plug-in switching power supplies with 65W, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI (EU 2019/1782). These devices have three interchangeable AC plug adapters and are protected against overload as well as short circuit. They are suitable for indoor applications and comply with EN60950-1, EN62368-1, UL62368-1, UL60950-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP65F-120, HNP65F-150 and HNP65F-240.
  • single output
  • output: 65W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 60A
  • input current: 1,5A
  • leakage current: 0,25mA
  • withstand voltage: 3000V AC
  • output plug: coaxial 2,1x5,5mm
  • cable length: 150cm
  • operating temperature: -10 to +40°C
  • dimensions: 76,1x67,1x31mm
  • weight: 207g
HNP65F-240
236107 HNP65F-240 HNP65F-240 HN-Power plug-in power supply series HNP65F. Plug-in switching power supplies with 65W, a universal input, protection class II and energy efficiency Level VI (EU 2019/1782). These devices have three interchangeable AC plug adapters and are protected against overload as well as short circuit. They are suitable for indoor applications and comply with EN60950-1, EN62368-1, UL62368-1, UL60950-1 as well as EN55032. We offer the following types of this HN-Power series: HNP65F-120, HNP65F-150 and HNP65F-240. single output output: 65W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 60A input current: 1,5A leakage current: 0,25mA withstand voltage: 3000V AC output plug: coaxial 2,1x5,5mm cable length: 150cm operating temperature: -10 to +40°C dimensions: 76,1x67,1x31mm weight: 207g