ADS-15512
Mean Well battery charger series ADS-155
Switching power supplies in an enclosed housing with 155W, screw terminals, UPS function and a universal input. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design and comply with EN60950-1 as well as EN55032 class A. We offer the following types of this Mean Well series: ADS-15512 and ADS-15524.
  • single output
  • output: 153 to 154,2W
  • input voltage: 88 to 264V AC (47 to 63Hz), 124 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 23A
  • leakage current: <1mA
  • overload protection: 105 to 135%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -10 to +60°C
  • weight: 1000g
ADS-15512
244531 ADS-15512 ADS-15512 4711232760377 Mean Well battery charger series ADS-155. Switching power supplies in an enclosed housing with 155W, screw terminals, UPS function and a universal input. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design and comply with EN60950-1 as well as EN55032 class A. We offer the following types of this Mean Well series: ADS-15512 and ADS-15524. single output output: 153 to 154,2W input voltage: 88 to 264V AC (47 to 63Hz), 124 to 370V DC maximal input inrush current: 23A leakage current: &lt;1mA overload protection: 105 to 135% withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -10 to +60°C weight: 1000g