DRDN20-48
Mean Well redundancy module series DRDN20
Redundancy modules in an enclosed case with a 2 channel input, a 1 channel output, an LED status display and an output current of up to 20A for direct DIN Rail mounting. These devices are cooled by free air convection and support both 1+1 as well as N+1 redundancy systems. They have a built-in 2 channels DC OK signal as well as alarm relay contact and comply with UL62368-1, EN55032 class B as well as EN61000-4-2. We offer the following types of this Mean Well series: DRDN20-12, DRDN20-24 and DRDN20-48.
  • input voltage: 12 to 48V
  • input current: 0 to 10A x 2 input / 0 to 20A x 1 input
  • maximal output peak current: 30A
  • output voltage drop: 0,25V
  • input voltage alarm DRDN20-12: <8,5V / >14,7V (±5%)
  • input voltage alarm DRDN20-24:<18V / >31V (±5%)
  • input voltage alarm DRDN20-48: <34,2V / >63V (±5%)
  • maximal relay output: 30V DC / 1A
  • operating temperature: -40 to +80°C
  • weight: 350g
DRDN20-48
123906 DRDN20-48 DRDN20-48 4711287422664 Mean Well redundancy module series DRDN20. Redundancy modules in an enclosed case with a 2 channel input, a 1 channel output, an LED status display and an output current of up to 20A for direct DIN Rail mounting. These devices are cooled by free air convection and support both 1+1 as well as N+1 redundancy systems. They have a built-in 2 channels DC OK signal as well as alarm relay contact and comply with UL62368-1, EN55032 class B as well as EN61000-4-2. We offer the following types of this Mean Well series: DRDN20-12, DRDN20-24 and DRDN20-48. input voltage: 12 to 48V input current: 0 to 10A x 2 input / 0 to 20A x 1 input maximal output peak current: 30A output voltage drop: 0,25V input voltage alarm DRDN20-12: &lt;8,5V / &gt;14,7V (±5%) input voltage alarm DRDN20-24:&lt;18V / &gt;31V (±5%) input voltage alarm DRDN20-48: &lt;34,2V / &gt;63V (±5%) maximal relay output: 30V DC / 1A operating temperature: -40 to +80°C weight: 350g