DRS-240-12
Mean Well battery charger series DRS-240
Switching power supplies in a DIN rail housing with 240W, a universal input, a 2-/3-stage charging curve (selectable through DIL switch), a UPS function and a MODBus interface. These devices have relay contacts resp. LED indicators for AC fail, battery low, DC-OK as well as charger fail and are protected against overload, short circuit, voltage reversal, deep discharge as well as overvoltage. They are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and comply with EN62368-1, EN55032 class B as well as EN61000-3-2. We offer the following types of this Mean Well series: DRS-240-12, DRS-240-24, DRS-240-36 and DRS-240-48.
  • output: 240W
  • input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC
  • input current: 1,4A
  • maximal input inrush current: 60A
  • withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • weight: 1190g
DRS-240-12
241567 DRS-240-12 DRS-240-12 4711287484969 Mean Well battery charger series DRS-240. Switching power supplies in a DIN rail housing with 240W, a universal input, a 2-/3-stage charging curve (selectable through DIL switch), a UPS function and a MODBus interface. These devices have relay contacts resp. LED indicators for AC fail, battery low, DC-OK as well as charger fail and are protected against overload, short circuit, voltage reversal, deep discharge as well as overvoltage. They are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and comply with EN62368-1, EN55032 class B as well as EN61000-3-2. We offer the following types of this Mean Well series: DRS-240-12, DRS-240-24, DRS-240-36 and DRS-240-48. output: 240W input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC input current: 1,4A maximal input inrush current: 60A withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -30 to +70°C weight: 1190g