DRS-240-36CAN
Mean Well battery charger series DRS-240
Switching power supplies in a DIN rail housing with 240W, a DC UPS function, a universal input and a 2/3 stage charging curve. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries, have a CAN bus interface and are protected against overload, overvoltage, deep discharge, voltage reversal as well as short circuit. They have relay contacts for AC fail, battery low, DC OK as well as charger fail and comply with EN62368-1, EN61000-3-2 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: DRS-240-12CAN, DRS-240-24CAN, DRS-240-36CAN and DRS-240-48CAN.
  • single output
  • output: 240W
  • input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 60A
  • input current: 1,4A
  • withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • weight: 1190g
DRS-240-36CAN
244535 DRS-240-36CAN DRS-240-36CAN Mean Well battery charger series DRS-240. Switching power supplies in a DIN rail housing with 240W, a DC UPS function, a universal input and a 2/3 stage charging curve. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries, have a CAN bus interface and are protected against overload, overvoltage, deep discharge, voltage reversal as well as short circuit. They have relay contacts for AC fail, battery low, DC OK as well as charger fail and comply with EN62368-1, EN61000-3-2 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: DRS-240-12CAN, DRS-240-24CAN, DRS-240-36CAN and DRS-240-48CAN. single output output: 240W input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC maximal input inrush current: 60A input current: 1,4A withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -30 to +70°C weight: 1190g