DRS-480-48
Mean Well battery charger series DRS-480
Switching power supplies in a DIN rail housing with 480W, a universal input, a MODBus interface and relay contacts / LED indicators for AC fail, battery low, charger fail as well as DC OK. These devices have a 2- or 3-stage charging curve (selectable through a DIL switch) and are protected against overload, deep discharge, voltage reversal, short circuit as well as overvoltage. They have a UPS function (with a battery charger) and comply with EN62368-1, EN55032 class B as well as EN61000-3-2. We offer the following types of this Mean Well series: DRS-480-24, DRS-480-36 and DRS-480-48.
  • output: 480W
  • input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC
  • input current: 2,7A
  • maximal input inrush current: 60A
  • withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • weight: 1650g
DRS-480-48
241573 DRS-480-48 DRS-480-48 4711287485027 Mean Well battery charger series DRS-480. Switching power supplies in a DIN rail housing with 480W, a universal input, a MODBus interface and relay contacts / LED indicators for AC fail, battery low, charger fail as well as DC OK. These devices have a 2- or 3-stage charging curve (selectable through a DIL switch) and are protected against overload, deep discharge, voltage reversal, short circuit as well as overvoltage. They have a UPS function (with a battery charger) and comply with EN62368-1, EN55032 class B as well as EN61000-3-2. We offer the following types of this Mean Well series: DRS-480-24, DRS-480-36 and DRS-480-48. output: 480W input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC input current: 2,7A maximal input inrush current: 60A withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -30 to +70°C weight: 1650g