DRS-480-48CAN
Mean Well battery charger series DRS-480
Switching power supplies in a DIN rail housing with 480W, a UPS function, a CAN bus interface, a universal input and a 2/3 stage charging curve. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries and are protected against overload, overvoltage, short circuit, deep discharge as well as voltage reversal. They have relay contacts for DC OK, AC fail, battery low as well as charger fail and comply with EN62368-1, EN55032 class A as well as EN61000-3-2. We offer the following types of this Mean Well series: DRS-480-24CAN, DRS-480-36CAN and DRS-480-48CAN.
  • single output
  • output: 480W
  • input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 60A
  • withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • weight: 1650g
DRS-480-48CAN
244539 DRS-480-48CAN DRS-480-48CAN Mean Well battery charger series DRS-480. Switching power supplies in a DIN rail housing with 480W, a UPS function, a CAN bus interface, a universal input and a 2/3 stage charging curve. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries and are protected against overload, overvoltage, short circuit, deep discharge as well as voltage reversal. They have relay contacts for DC OK, AC fail, battery low as well as charger fail and comply with EN62368-1, EN55032 class A as well as EN61000-3-2. We offer the following types of this Mean Well series: DRS-480-24CAN, DRS-480-36CAN and DRS-480-48CAN. single output output: 480W input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC maximal input inrush current: 60A withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -30 to +70°C weight: 1650g