ELG-100-36AB-3Y
Mean Well LED driver series ELG-100
These devices are suitable for LED lighting applications and are not dimmable.LED drivers in a metal housing (IP65) with a constant current / constant voltage, a 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, PWM, 100kOhm potentiometer), a protective earth conductor PE and 100W. These devices comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C, EN61000-3-3, EN61547 as well as 6kV surge immunity level and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, short circuit as well as overvoltage. They have a built-in potentiometer for adjusting the output voltage / current limitation as well as a built-in active PFC function and are suitable for LED lighting applications. We offer the following types of this Mean Well series: ELG-100-24AB-3Y, ELG-100-36AB-3Y, ELG-100-42AB-3Y, ELG-100-48AB-3Y and ELG-100-54AB-3Y.
  • single output
  • output: 95,76 to 96,12W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 60A
  • no-load power: <0,5W
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: 199x63x35,5mm
  • weight: 850g
ELG-100-36AB-3Y
113223 ELG-100-36AB-3Y ELG-100-36AB-3Y 4711287440194 Mean Well LED driver series ELG-100. These devices are suitable for LED lighting applications and are not dimmable.LED drivers in a metal housing (IP65) with a constant current / constant voltage, a 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, PWM, 100kOhm potentiometer), a protective earth conductor PE and 100W. These devices comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C, EN61000-3-3, EN61547 as well as 6kV surge immunity level and are protected against overload (auto recovery), overtemperature, short circuit as well as overvoltage. They have a built-in potentiometer for adjusting the output voltage / current limitation as well as a built-in active PFC function and are suitable for LED lighting applications. We offer the following types of this Mean Well series: ELG-100-24AB-3Y, ELG-100-36AB-3Y, ELG-100-42AB-3Y, ELG-100-48AB-3Y and ELG-100-54AB-3Y. single output output: 95,76 to 96,12W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC maximal input inrush current: 60A no-load power: &lt;0,5W withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +90°C dimensions: 199x63x35,5mm weight: 850g