ENC-180-48
Mean Well charger series ENC-180
Battery chargers in a rugged housing with 180W, a universal input, a built-in 3 stage programmable charging curve and a temperature compensation function. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload, voltage reversal, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design, are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries and comply with UL/EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: ENC-180-12, ENC-180-24 and ENC-180-48.
  • single output
  • output: 172,8W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • AC current: 0,95A
  • maximal input inrush current: 70A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 192x178x45,5mm
  • weight: 1150g
ENC-180-48
110277 ENC-180-48 ENC-180-48 4711287420769 Mean Well charger series ENC-180. Battery chargers in a rugged housing with 180W, a universal input, a built-in 3 stage programmable charging curve and a temperature compensation function. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload, voltage reversal, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design, are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries and comply with UL/EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: ENC-180-12, ENC-180-24 and ENC-180-48. single output output: 172,8W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC AC current: 0,95A maximal input inrush current: 70A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 192x178x45,5mm weight: 1150g