ENC-240-12
Mean Well charger series ENC-240
Battery chargers in a rugged housing with 240W, a temperature compensation function, a 3 stage programmable charging curve and a universal input. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries, have a fanless design and comply with EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. They have a built-in active PFC function and are protected against voltage reversal, short circuit, overtemperature as well as overvoltage. We offer the following types of this Mean Well series: ENC-240-12, ENC-240-24 and ENC-240-48.
  • single output
  • output: 230,4W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 75A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 192x178x45,5mm
  • weight: 1230g
ENC-240-12
110278 ENC-240-12 ENC-240-12 4711287420776 Mean Well charger series ENC-240. Battery chargers in a rugged housing with 240W, a temperature compensation function, a 3 stage programmable charging curve and a universal input. These devices are suitable for lead-acid as well as Li-ion batteries, have a fanless design and comply with EN62368-1, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. They have a built-in active PFC function and are protected against voltage reversal, short circuit, overtemperature as well as overvoltage. We offer the following types of this Mean Well series: ENC-240-12, ENC-240-24 and ENC-240-48. single output output: 230,4W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC maximal input inrush current: 75A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 192x178x45,5mm weight: 1230g