ENC-360-48
Mean Well battery charger series ENC-360
Battery chargers for lead acid and Li-ion batteries with 360W, a universal AC input and a built-in 3 stage programmable charging curve. These devices have a fanless design, a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, short circuit, overtemperature, voltage reversal, battery overvoltage as well as battery undervoltage. They have a built-in temperature compensation function and comply with EN62368-1, EN55032 class B as well as EN61000-3-2. We offer the following types of this Mean Well series: ENC-360-12, ENC-360-24 and ENC-360-48.
  • single output
  • output: 345,6W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • AC current (230V): 1,9A
  • inrush current, cold start (230V): 80A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • insulation resistance: 100MOhm
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • storage temperature: -40 to +85°C
  • dimensions: 192x178x45,5mm
  • weight: 1,5kg
ENC-360-48
237669 ENC-360-48 ENC-360-48 4711287420820 Mean Well battery charger series ENC-360. Battery chargers for lead acid and Li-ion batteries with 360W, a universal AC input and a built-in 3 stage programmable charging curve. These devices have a fanless design, a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, short circuit, overtemperature, voltage reversal, battery overvoltage as well as battery undervoltage. They have a built-in temperature compensation function and comply with EN62368-1, EN55032 class B as well as EN61000-3-2. We offer the following types of this Mean Well series: ENC-360-12, ENC-360-24 and ENC-360-48. single output output: 345,6W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC AC current (230V): 1,9A inrush current, cold start (230V): 80A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC insulation resistance: 100MOhm operating temperature: -30 to +70°C storage temperature: -40 to +85°C dimensions: 192x178x45,5mm weight: 1,5kg