ENP-180-24
Mean Well charger series ENP-180
Desktop type switching power supplies in a compact housing (7" width) with 180W, a universal input, energy efficiency Level VI and a very low no-load power. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design and comply with EN62368-1 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: ENP-180-12, ENP-180-24 and ENP-180-48.
  • single output
  • output: 179 to 182W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 70A
  • no-load power: <0,15W
  • leakage current: <3,5mA
  • overload protection: 110 to 125%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • weight: 1150g
ENP-180-24
244996 ENP-180-24 ENP-180-24 4711287420844 Mean Well charger series ENP-180. Desktop type switching power supplies in a compact housing (7" width) with 180W, a universal input, energy efficiency Level VI and a very low no-load power. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design and comply with EN62368-1 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: ENP-180-12, ENP-180-24 and ENP-180-48. single output output: 179 to 182W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC maximal input inrush current: 70A no-load power: &lt;0,15W leakage current: &lt;3,5mA overload protection: 110 to 125% withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C weight: 1150g