GSM25E48-P1J
Mean Well plug-in power supply series GSM25E
Plug-in switching power supplies with a europlug, 25W, a universal input, energy efficiency Level V (GSM25E05-P1J/GSM25E07-P1J/GSM25E09-P1J) / VI, insulation class II, an LED indicator for power on and a low no-load power. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload (auto recovery), overvoltage as well as short circuit. They have a high reliability and comply with EN60601-1, EN60601-1-11, EN55011 class B, EN61000-3-2 class A as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: GSM25E05-P1J, GSM25E07-P1J, GSM25E09-P1J, GSM25E12-P1J, GSM25E15-P1J, GSM25E18-P1J, GSM25E24-P1J and GSM25E48-P1J.
  • single output
  • output: 20 to 25W
  • input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 55A
  • no-load power: <0,1W
  • input plug: Euro
  • output plug: 2,1x5,5mm coaxial
  • operating temperature: -25 to +60°C
  • weight: 230g
GSM25E48-P1J
108656 GSM25E48-P1J GSM25E48-P1J 4711287431765 Mean Well plug-in power supply series GSM25E. Plug-in switching power supplies with a&nbsp;europlug, 25W, a universal input, energy efficiency Level V&nbsp;(GSM25E05-P1J/GSM25E07-P1J/GSM25E09-P1J) / VI, insulation class II, an LED indicator for power on and a low no-load power. These devices are suitable for medical technology&nbsp;applications (2xMOPP) and are protected against overload (auto recovery), overvoltage as well as short circuit. They have a high reliability and comply with&nbsp;EN60601-1, EN60601-1-11, EN55011 class B, EN61000-3-2 class&nbsp;A as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series:&nbsp;GSM25E05-P1J, GSM25E07-P1J, GSM25E09-P1J, GSM25E12-P1J, GSM25E15-P1J, GSM25E18-P1J, GSM25E24-P1J and GSM25E48-P1J. single output output: 20 to 25W input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC maximal input inrush current: 55A no-load power: &lt;0,1W input plug: Euro output plug: 2,1x5,5mm&nbsp;coaxial operating temperature: -25 to +60&deg;C weight: 230g