NGE12I05-USB
Mean Well plug-in power supply series NGE12
Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 12W, interchangeable AC plugs (must be ordered separately) or Europlugs, a universal input, protection class II and a low no-load power. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP), have an extremely low leakage current (<100µA) and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a very compact design and comply with EN62368-1, EN60601-1, EN61558-1, EN61558-2-16, EN60335-1, EN55032 class B as well as EN5011 class A. We offer various types of this Mean Well series: NGE12E05-P1J, NGE12E09-P1J, NGE12E12-P1J, NGE12E15-P1J, NGE12E18-P1J, NGE12E24-P1J, NGE12I05-P1J, NGE12E05-USB, NGE12I09-P1J, NGE12I12-P1J, NGE12I15-P1J, NGE12I18-P1J, NGE12I24-P1J and NGE12I05-USB.
  • single output
  • output: 12 to 15W
  • input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 80A
  • input current: 0,25A
  • output plug NGE12_-P1J: 5,5x2,1mm coaxial connector
  • output plug NGE12_-USB: USB-A
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 48x25x55mm
Matching input plugs
NGE12I05-USB
245490 NGE12I05-USB NGE12I05-USB Mean Well plug-in power supply series NGE12. Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 12W, interchangeable AC plugs (must be ordered separately) or Europlugs, a universal input, protection class II and a low no-load power. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP), have an extremely low leakage current (&lt;100µA) and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a very compact design and comply with EN62368-1, EN60601-1, EN61558-1, EN61558-2-16, EN60335-1, EN55032 class B as well as EN5011 class A. We offer various types of this Mean Well series: NGE12E05-P1J, NGE12E09-P1J, NGE12E12-P1J, NGE12E15-P1J, NGE12E18-P1J, NGE12E24-P1J, NGE12I05-P1J, NGE12E05-USB, NGE12I09-P1J, NGE12I12-P1J, NGE12I15-P1J, NGE12I18-P1J, NGE12I24-P1J and NGE12I05-USB. single output output: 12 to 15W input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC maximal input inrush current: 80A input current: 0,25A output plug NGE12_-P1J: 5,5x2,1mm coaxial connector output plug NGE12_-USB: USB-A operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 48x25x55mm Matching input plugs