NGE18I18-P1J
Mean Well plug-in power supply series NGE18
Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 18W, a universal input, a low no-load power (<0,075W), energy efficiency Level VI, protection class II and a low leakage current (<100µA). These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a Europlug (NGE18E_) resp. interchangeable AC plugs (NGE18I_) and comply with EN60601-1, EN62368-1, EN61558-1, EN60335-1, EN61558-2-16, EN55032 class B as well as EN55011 class A. We offer the following types of this Mean Well series: NGE18E05-P1J, NGE18E09-P1J, NGE18E12-P1J, NGE18E15-P1J, NGE18E18-P1J, NGE18E24-P1J, NGE18I05-P1J, NGE18I09-P1J, NGE18I12-P1J, NGE18I15-P1J, NGE18I18-P1J and NGE18I24-P1J.
  • single output
  • output: 15 to 18W
  • input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 80A
  • input current: 0,25A
  • output plug: 5,5x2,1mm coaxial connector
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 48x28x55mm
Matching input plugs
NGE18I18-P1J
245512 NGE18I18-P1J NGE18I18-P1J Mean Well plug-in power supply series NGE18. Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 18W, a universal input, a low no-load power (&lt;0,075W), energy efficiency Level VI, protection class II and a low leakage current (&lt;100µA). These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have a Europlug (NGE18E_) resp. interchangeable AC plugs (NGE18I_) and comply with EN60601-1, EN62368-1, EN61558-1, EN60335-1, EN61558-2-16, EN55032 class B as well as EN55011 class A. We offer the following types of this Mean Well series: NGE18E05-P1J, NGE18E09-P1J, NGE18E12-P1J, NGE18E15-P1J, NGE18E18-P1J, NGE18E24-P1J, NGE18I05-P1J, NGE18I09-P1J, NGE18I12-P1J, NGE18I15-P1J, NGE18I18-P1J and NGE18I24-P1J. single output output: 15 to 18W input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC maximal input inrush current: 80A input current: 0,25A output plug: 5,5x2,1mm coaxial connector operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 48x28x55mm Matching input plugs