NGE45I15-P1J
Mean Well plug-in power supply series NGE45
Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 45W, a low no-load power (<0,075W), energy efficiency Level VI, protection class II and a universal input. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overvoltage, overload as well as short circuit. They have a Europlug (NGE45E_) resp. separately available interchangeable AC plugs (NGE45I_) and comply with EN62368-1, EN60601-1, EN60335-1, EN61558-1, EN61558-2-16 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NGE45E05-P1J, NGE45E09-P1J, NGE45E12-P1J, NGE45E15-P1J, NGE45E18-P1J, NGE45E24-P1J, NGE45E48-P1J, NGE45I05-P1J, NGE45I09-P1J, NGE45I12-P1J, NGE45I15-P1J, NGE45I18-P1J, NGE45I24-P1J and NGE45I48-P1J.
  • single output
  • output: 28,1 to 45,1W
  • input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 70A
  • overload protection: 110 to 150%
  • withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 62x30x65mm
Matching input plugs
NGE45I15-P1J
245683 NGE45I15-P1J NGE45I15-P1J Mean Well plug-in power supply series NGE45. Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 45W, a low no-load power (&lt;0,075W), energy efficiency Level VI, protection class II and a universal input. These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overvoltage, overload as well as short circuit. They have a Europlug (NGE45E_) resp. separately available interchangeable AC plugs (NGE45I_) and comply with EN62368-1, EN60601-1, EN60335-1, EN61558-1, EN61558-2-16 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NGE45E05-P1J, NGE45E09-P1J, NGE45E12-P1J, NGE45E15-P1J, NGE45E18-P1J, NGE45E24-P1J, NGE45E48-P1J, NGE45I05-P1J, NGE45I09-P1J, NGE45I12-P1J, NGE45I15-P1J, NGE45I18-P1J, NGE45I24-P1J and NGE45I48-P1J. single output output: 28,1 to 45,1W input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC maximal input inrush current: 70A overload protection: 110 to 150% withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 62x30x65mm Matching input plugs