NGE90I48-P1J
Mean Well plug-in power supply series NGE90
Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 90W, a universal input, protection class II, energy efficiency Level VI, a low no-load power (<0,1W) and an extremely low leakage current (<100µA). These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have separately available interchangeable AC plugs (NGE90I_) or a Europlug (NGE90E_) and comply with EN60601-1, EN60335-1, EN61558-1, EN61558-2-16 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NGE90E12-P1J, NGE90E15-P1J, NGE90E18-P1J, NGE90E24-P1J, NGE90E48-P1J, NGE90E55-P1J, NGE90I12-P1J, NGE90I15-P1J, NGE90I18-P1J, NGE90I24-P1J, NGE90I48-P1J and NGE90I55-P1J.
  • single output
  • output: 75 to 90,2W
  • input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 100A
  • overload protection: 105 to 160%
  • withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 62x30x85,5mm
Matching input plugs
NGE90I48-P1J
245711 NGE90I48-P1J NGE90I48-P1J Mean Well plug-in power supply series NGE90. Plug-in switching power supplies in a plastic housing (IP21) with 90W, a universal input, protection class II, energy efficiency Level VI, a low no-load power (&lt;0,1W) and an extremely low leakage current (&lt;100µA). These devices are suitable for medical technology applications (2xMOPP) and are protected against overload, overvoltage as well as short circuit. They have separately available interchangeable AC plugs (NGE90I_) or a Europlug (NGE90E_) and comply with EN60601-1, EN60335-1, EN61558-1, EN61558-2-16 as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NGE90E12-P1J, NGE90E15-P1J, NGE90E18-P1J, NGE90E24-P1J, NGE90E48-P1J, NGE90E55-P1J, NGE90I12-P1J, NGE90I15-P1J, NGE90I18-P1J, NGE90I24-P1J, NGE90I48-P1J and NGE90I55-P1J. single output output: 75 to 90,2W input voltage: 80 to 264V AC (47 to 63Hz), 113 to 370V DC maximal input inrush current: 100A overload protection: 105 to 160% withstand voltage I/P-O/P: 4000V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 62x30x85,5mm Matching input plugs