NPB-450-24
Mean Well battery charger series NPB-450
External battery chargers with 450W, a remote ON/OFF control, a built-in CANBus interface and a digital/manual setting of the charging stages (2/3). These devices are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and are protected against overvoltage, voltage reversal, overtemperature as well as short circuit. They have a built-in DC fan, are configurable over an NFC interface (NPB-450-_NFC) and comply with EN62368-1, EN60335-1/2-29, EN55032 class B, EN61000-3-2 class A as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: NPB-450-12, NPB-450-24, NPB-450-48 and NPB-450-72.
  • output: 420 to 462W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • AC current: 2,2A
  • maximal input inrush current: 50A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • storage temperature: -40 to +85°C
  • dimensions: 205x135x55mm
  • weight: 1020g
NPB-450-24
241286 NPB-450-24 NPB-450-24 4711287421360 Mean Well battery charger series NPB-450. External battery chargers with 450W, a remote ON/OFF control, a built-in CANBus interface and a digital/manual setting of the charging stages (2/3). These devices are suitable for Li-ion as well as lead-acid batteries and are protected against overvoltage, voltage reversal, overtemperature as well as short circuit. They have a built-in DC fan, are configurable over an NFC interface (NPB-450-_NFC) and comply with EN62368-1, EN60335-1/2-29, EN55032 class B, EN61000-3-2 class A as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: NPB-450-12, NPB-450-24, NPB-450-48 and NPB-450-72. output: 420 to 462W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC AC current: 2,2A maximal input inrush current: 50A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C storage temperature: -40 to +85°C dimensions: 205x135x55mm weight: 1020g