NPP-750-24
Mean Well battery charger series NPP-750
External battery chargers with 750W, a 3-stage charging curve, a remote ON/OFF control and a built-in fan. These devices can be used as power supplies as well as battery chargers, are suitable for lead-acid batteries and are protected against overload, overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They have a potentiometer for adjusting the output voltage as well as the output current and comply with EN62368-1, EN60335-1/2-29, EN55032 class B as well as EN5501-1 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NPP-750-12, NPP-750-24 and NPP-750-48.
  • output: 722,4 to 759,36W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • AC current: 4A
  • maximal input inrush current: 50A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • storage temperature: -40 to +85°C
  • dimensions: 230x158x67mm
  • weight: 1840g
NPP-750-24
241297 NPP-750-24 NPP-750-24 4711287421476 Mean Well battery charger series NPP-750. External battery chargers with 750W, a 3-stage charging curve, a remote ON/OFF control and a built-in fan. These devices can be used as power supplies as well as battery chargers, are suitable for lead-acid batteries and are protected against overload, overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They have a potentiometer for adjusting the output voltage as well as the output current and comply with EN62368-1, EN60335-1/2-29, EN55032 class B as well as EN5501-1 class B. We offer the following types of this Mean Well series: NPP-750-12, NPP-750-24 and NPP-750-48. output: 722,4 to 759,36W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC AC current: 4A maximal input inrush current: 50A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C storage temperature: -40 to +85°C dimensions: 230x158x67mm weight: 1840g