RCB-1600-12
Mean Well charger series RCB-1600
Battery chargers for Li-ion/lead-acid batteries with 1600W, a universal input, a programmable 3-stage charging curve, a built-in OR-ing FET, an I²C interface, a PMBus protocol, a three-coloured LED indicator and a DC fan. These devices have a built-in active PFC function, a parallel function and are protected against overvoltage, overtemperature, short circuit as well as reverse current. They are rack-mountable (1U) and comply with EN62368-1, EN55032 class B, EN55032 class A, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. Furthermore, they have a programmable output voltage and output current. We offer the following types of this Mean Well series: RCB-1600-12, RCB-1600-24 and RCB-1600-48.
  • single output
  • output: 1600W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 35A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 300x85x41mm
  • weight: 1870g
RCB-1600-12
108220 RCB-1600-12 RCB-1600-12 4711287420493 Mean Well charger series RCB-1600. Battery chargers for Li-ion/lead-acid batteries with 1600W, a universal input, a programmable 3-stage charging curve, a built-in OR-ing FET, an I²C interface, a PMBus protocol, a three-coloured LED indicator and a DC fan. These devices have a built-in active PFC function, a parallel function and are protected against overvoltage, overtemperature, short circuit as well as reverse current. They are rack-mountable (1U) and comply with EN62368-1, EN55032 class B, EN55032 class A, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. Furthermore, they have a programmable output voltage and output current. We offer the following types of this Mean Well series: RCB-1600-12, RCB-1600-24 and RCB-1600-48. single output output: 1600W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC maximal input inrush current: 35A withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 300x85x41mm weight: 1870g