TDR-240-48
Mean Well DIN rail power supply series TDR-240
Switching power supplies in a slim housing (63mm width) with 240W, screw terminals (touch guard) and a built-in DC OK relay contact. These devices have a three phase input and are protected against overload, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They are suitable for DIN rail mounting and comply with EN61000-6-2, EN50082-2, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: TDR-240-24 and TDR-240-48.
  • single output
  • output: 240W
  • input voltage: 340 to 550V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 50A
  • leakage current: <2mA
  • overload protection: 105 to 130%
  • withstand voltage I/P-O/P: 4870V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2400V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • weight: 1000g
TDR-240-48
112724 TDR-240-48 TDR-240-48 4711287422473 Mean Well DIN rail power supply series TDR-240. Switching power supplies in a slim housing (63mm width) with 240W, screw terminals (touch guard) and a built-in DC OK relay contact. These devices have a three phase input and are protected against overload, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They are suitable for DIN rail mounting and comply with EN61000-6-2, EN50082-2, EN55032 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: TDR-240-24 and TDR-240-48. single output output: 240W input voltage: 340 to 550V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 50A leakage current: &lt;2mA overload protection: 105 to 130% withstand voltage I/P-O/P: 4870V AC withstand voltage I/P-FG: 2400V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C weight: 1000g