UHP-1500-115
Mean Well power supply series UHP-1500-HV
Switching power supplies in an enclosed housing with 1500W, a low profile (1U/41mm), a universal input and a programmable output voltage / output current. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design and comply with EN62368-1, EN55032 class A as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: UHP-1500-115, UHP-1500-230, UHP-1500-380 and the non-programmable type UHP-1500-380E.
  • single output
  • output: 1500,75 to 1503W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 250 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 60A
  • leakage current: <0,75mA
  • overload protection: 105 to 125%
  • withstand voltage I/P-O/P: 6000V DC
  • withstand voltage I/P-FG: 4000V DC
  • withstand voltage O/P-FG: 4000V DC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • dimensions: 290x140x41mm
  • weight: 2510g
UHP-1500-115
241207 UHP-1500-115 UHP-1500-115 4711287482248 Mean Well power supply series UHP-1500-HV. Switching power supplies in an enclosed housing with 1500W, a low profile (1U/41mm), a universal input and a programmable output voltage / output current. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload, overtemperature, overvoltage as well as short circuit. They have a fanless design and comply with EN62368-1, EN55032 class A as well as EN55032 class B. We offer the following types of this Mean Well series: UHP-1500-115, UHP-1500-230, UHP-1500-380 and the non-programmable type UHP-1500-380E. single output output: 1500,75 to 1503W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 250 to 370V DC maximal input inrush current: 60A leakage current: &lt;0,75mA overload protection: 105 to 125% withstand voltage I/P-O/P: 6000V DC withstand voltage I/P-FG: 4000V DC withstand voltage O/P-FG: 4000V DC operating temperature: -30 to +70°C dimensions: 290x140x41mm weight: 2510g