UHP-500-24
Mean Well power supply series UHP-500
Power supplies in a metal case (U-bracket) with 500W, a slim/low profile (31mm), a fanless design and a universal input. These devices have a peak load capability of 150% (100ms), a built-in active PFC function and are protected against short circuit, overload (auto recovery), overvoltage as well as overtemperature. They are suitable for an operating altitude of up to 5000m and comply with EN55032 class B, UL/EN62368-1 as well as EN60335-1 (except UHP-500-55). We offer the following types of this Mean Well series: UHP-500-5, UHP-500-12, UHP-500-15, UHP-500-24, UHP-500-36, UHP-500-48 and UHP-500-55.
  • single output
  • output: 400 to 501,6W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC
  • maximal input inrush current: 60A
  • maximal leakage current: 0,75mA
  • overload protection: 110 to 140%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1250V AC
  • operating temperature: -20 to +70°C
  • weight: 905g
UHP-500-24
111770 UHP-500-24 UHP-500-24 4711287432748 Mean Well power supply series UHP-500. Power supplies in a metal case (U-bracket) with 500W, a slim/low profile (31mm), a fanless design and a universal input. These devices have a peak load capability of 150% (100ms), a built-in active PFC function and are protected against short circuit, overload (auto recovery), overvoltage as well as overtemperature. They are suitable for an operating altitude of up to 5000m and comply with EN55032 class B, UL/EN62368-1 as well as EN60335-1 (except UHP-500-55). We offer the following types of this Mean Well series: UHP-500-5, UHP-500-12, UHP-500-15, UHP-500-24, UHP-500-36, UHP-500-48 and UHP-500-55. single output output: 400 to 501,6W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz), 127 to 370V DC maximal input inrush current: 60A maximal leakage current: 0,75mA overload protection: 110 to 140% withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1250V AC operating temperature: -20 to +70°C weight: 905g