VFD-200C-230
Mean Well variable frequency drive series VFD-200C-230
Variable frequency drives (VFDs) in an enclosed housing with 200W and a peak load capability of up to 200%. These devices have a built-in active PFC function, are suitable for 3-phase motor drives and comply with EN61800-5-1 as well as EN61800-3 class A. They can be controlled with an external PWM signal, have a current sensor, a voltage sensor as well as a temperature sensor and are protected against short circuit. We offer the type VFD-200C-300 of this Mean Well series.
  • output: 200W
  • input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 50A
  • leakage current: <2mA
  • dimensions: 146x55x26mm
  • weight: 0,31kg
VFD-200C-230
244425 VFD-200C-230 VFD-200C-230 Mean Well variable frequency drive series VFD-200C-230. Variable frequency drives (VFDs) in an enclosed housing with 200W and a peak load capability of up to 200%. These devices have a built-in active PFC function, are suitable for 3-phase motor drives and comply with EN61800-5-1 as well as EN61800-3 class A. They can be controlled with an external PWM signal, have a current sensor, a voltage sensor as well as a temperature sensor and are protected against short circuit. We offer the type VFD-200C-300 of this Mean Well series. output: 200W input voltage: 90 to 264V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 50A leakage current: &lt;2mA dimensions: 146x55x26mm weight: 0,31kg