WDR-240-24
Mean Well DIN rail power supply series WDR-240
Switching power supplies in an enclosed housing with 240W, a built-in DC OK relay contact, a universal input and screw terminals (touch guard). These devices are suitable for DIN rail mounting and are protected against overload (auto recovery), overvoltage as well as short circuit. They have a single / two phase input and comply with EN50082-2, EN61000-6-2, EN62368-1, EN55032, EN61204-3 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: WDR-240-24 and WDR-240-48.
  • single output
  • output: 240W
  • input voltage: 180 to 550V AC (47 to 63Hz), 254 to 780V DC
  • maximal input inrush current: 50A
  • leakage current: <3,5mA
  • output voltage adjustment: +15%
  • overload protection: 105 to 130%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 500V AC
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • weight: 1060g
WDR-240-24
36136 WDR-240-24 WDR-240-24 4711287422596 Mean Well DIN rail power supply series WDR-240. Switching power supplies in an enclosed housing with 240W, a built-in DC OK relay contact, a universal input and screw terminals (touch guard). These devices are suitable for DIN rail mounting and are protected against overload (auto recovery), overvoltage as well as short circuit. They have a single / two phase input and comply with EN50082-2, EN61000-6-2, EN62368-1, EN55032, EN61204-3 class B, EN61000-3-2 as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: WDR-240-24 and WDR-240-48. single output output: 240W input voltage: 180 to 550V AC (47 to 63Hz), 254 to 780V DC maximal input inrush current: 50A leakage current: &lt;3,5mA output voltage adjustment: +15% overload protection: 105 to 130% withstand voltage I/P-O/P: 3000V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 500V AC operating temperature: -30 to +70°C weight: 1060g