XBG-100-AB
Mean Well LED driver series XBG-100
LED drivers in a round shaped metal case (IP67) with a constant power, a wide input range and 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, PWM, 100kOhm potentiometer). These devices comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015 as well as EN61000-3-2 class C and are protected against short circuit, overload (auto recovery), overvoltage as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and have a built-in active PFC function. We offer the type XBG-100-AB as well as the version XBG-100-AB-C of this Mean Well series.
  • single output
  • output: 100W
  • input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 50A
  • maximal leakage current: <0,75mA
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +85°C
  • weight: 800g
XBG-100-AB
137203 XBG-100-AB XBG-100-AB 4711287457499 Mean Well LED driver series XBG-100. LED drivers in a round shaped metal case (IP67) with a constant power, a wide input range and 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, PWM, 100kOhm potentiometer). These devices comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015 as well as EN61000-3-2 class C and are protected against short circuit, overload (auto recovery), overvoltage as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and have a built-in active PFC function. We offer the type XBG-100-AB as well as the version XBG-100-AB-C of this Mean Well series. single output output: 100W input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 50A maximal leakage current: &lt;0,75mA withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +85&deg;C weight: 800g