XBG-160-AB-C
Mean Well LED driver series XBG-160
LED drivers in a round metal housing (IP67) with a constant power, a 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, PWM, 160kOhm potentiometer), an AC input with a cable and 160W. These SELV compliant devices are protected against overload (auto recovery), short circuit, overtemperature as well as overvoltage and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. They are suitable for LED lighting applications and have a built-in potentiometer for adjusting the power as well as a built-in active PFC function. We offer the type XBG-160-AB of this Mean Well series.
  • single output
  • output: 159,9W
  • input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 50A
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: Ø151,5x60mm
  • weight: 1250g
XBG-160-AB-C
244861 XBG-160-AB-C XBG-160-AB-C 4711287457543 Mean Well LED driver series XBG-160. LED drivers in a round metal housing (IP67) with a constant power, a 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, PWM, 160kOhm potentiometer), an AC input with a cable and 160W. These SELV compliant devices are protected against overload (auto recovery), short circuit, overtemperature as well as overvoltage and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. They are suitable for LED lighting applications and have a built-in potentiometer for adjusting the power as well as a built-in active PFC function. We offer the type XBG-160-AB of this Mean Well series. single output output: 159,9W input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 50A withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +90°C dimensions: Ø151,5x60mm weight: 1250g