XBG-240-AB-C
Mean Well LED driver series XBG-240
LED drivers in a round shaped metal case (IP67) with a control line for dimming, a wide input range, 240W and a constant power. These SELV compliant devices are protected against short circuit, overload (auto recovery), overvoltage as well as overtemperature and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. They have a 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, PWM, 100kOhm potentiometer) as well as a built-in active PFC function, are suitable for LED lighting applications and have a built-in potentiometer for adjusting the output power. We offer the following types of this Mean Well series: XBG-240-AB and XBG-240-AB-C.
  • single output
  • output: 240W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz)
  • maximal input inrush current: 65A
  • maximal leakage current: <0,75mA
  • withstand votlage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +85°C
  • weight: 1920g
XBG-240-AB-C
244866 XBG-240-AB-C XBG-240-AB-C 4711287457581 Mean Well LED driver series XBG-240. LED drivers in a round shaped metal case (IP67) with a control line for dimming, a wide input range, 240W and a constant power. These SELV compliant devices are protected against short circuit, overload (auto recovery), overvoltage as well as overtemperature and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. They have a 3 in 1 dimming function (0 to 10V DC, PWM, 100kOhm potentiometer) as well as a built-in active PFC function, are suitable for LED lighting applications and have a built-in potentiometer for adjusting the output power. We offer the following types of this Mean Well series: XBG-240-AB and XBG-240-AB-C. single output output: 240W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz) maximal input inrush current: 65A maximal leakage current: &lt;0,75mA withstand votlage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +85°C weight: 1920g