XDR-240-36PI
Mean Well DIN rail power supplies series XDR-240
Power supplies in a enclosed housing with 240W and DC-OK signal. These devices are suitable for Din rail mounting, as well as they are potected against over voltage, over load (auto recovery), over temperature, and short circuit. We offer various types of this Mean Well series.
  • current: 240W
  • input voltage range: 85 to 305V AC (47 to 63Hz), 80 to 431V DC
  • maximal inrush power: 10A
  • operating temperature: -40 to +85°C
  • dimensions: 40x125.2x116mm
  • weight: 790g
XDR-240-36PI
256637 XDR-240-36PI XDR-240-36PI Mean Well DIN rail power supplies series XDR-240. Power supplies in a enclosed housing with 240W and DC-OK signal. These devices are suitable for Din rail mounting, as well as they are potected against over voltage, over load (auto recovery), over temperature, and short circuit. We offer various types of this Mean Well series. current: 240W input voltage range: 85 to 305V AC (47 to 63Hz), 80 to 431V DC maximal inrush power: 10A operating temperature: -40 to +85°C dimensions: 40x125.2x116mm weight: 790g