XDR-480E-24
Mean Well DIN rail power supplies series XDR-480E
Power supplies in a enclosed housing with 480W and DC-OK signal. These devices conform with EN 55032, EN 55032 Klasse B, EN 61204-3, EN 61010-1, EN 61558-1, EN 61558-2-16, and EN 62368-1. They are suitable for Din rail mounting, as well as they are potected against over voltage, over load (auto recovery), and short circuit. We offer the following types of this Mean Well seriesn: XDR-480E-12, XDR-480E-24, XDR-480E-36, and XDR-480E-48.
  • current: 480W
  • input voltage range: 85 to 264V AC (47 to 63Hz), 120 to370V DC
  • maximal inrush power: 30A
  • operating temperature: -40 to +70°C
  • dimensions: 48x125.2x125mm
  • weight: 890g
XDR-480E-24
251388 XDR-480E-24 XDR-480E-24 Mean Well DIN rail power supplies series XDR-480E. Power supplies in a enclosed housing with 480W and DC-OK signal. These devices conform with EN 55032, EN 55032 Klasse B, EN 61204-3, EN 61010-1, EN 61558-1, EN 61558-2-16, and EN 62368-1. They are suitable for Din rail mounting, as well as they are potected against over voltage, over load (auto recovery), and short circuit. We offer the following types of this Mean Well seriesn: XDR-480E-12, XDR-480E-24, XDR-480E-36, and XDR-480E-48. current: 480W input voltage range: 85 to 264V AC (47 to 63Hz), 120 to370V DC maximal inrush power: 30A operating temperature: -40 to +70°C dimensions: 48x125.2x125mm weight: 890g