XDR-960-48PI
Mean Well DIN rail power supplies series XDR-960
Power supplies in a enclosed housing with 960W and DC-OK signal. These devices are suitable for Din rail mounting, as well as they are potected against over voltage, over load (auto recovery), over temperature, and short circuit. We offer various types of this Mean Well series.
  • current: 960W
  • input voltage range: 85 to 305V AC (47 to 63Hz), 80 to 431V DC
  • maximal inrush power: 10A
  • operating temperature: -40 to +85°C
  • dimensions: 96x125.2x132mm
  • weight: 2060g
XDR-960-48PI
256661 XDR-960-48PI XDR-960-48PI Mean Well DIN rail power supplies series XDR-960. Power supplies in a enclosed housing with 960W and DC-OK signal. These devices are suitable for Din rail mounting, as well as they are potected against over voltage, over load (auto recovery), over temperature, and short circuit. We offer various types of this Mean Well series. current: 960W input voltage range: 85 to 305V AC (47 to 63Hz), 80 to 431V DC maximal inrush power: 10A operating temperature: -40 to +85°C dimensions: 96x125.2x132mm weight: 2060g