XLC-25-H-BS
Mean Well LED driver series XLC-25
LED drivers in a plastic housing with 25W, a dimming function, an adjustable output current, a constant power, a low no-load power (<0,5W), a strain relief (XLC-25-H-BS_) and an NFC function (XLC-25-H-_N). These devices have a built-in active PFC function and are protected against overtemperature as well as short circuit. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN5015, EN61000-3-3, EN61000-3-2 class C as well as EN61547. We offer the following types of this Mean Well series: XLC-25-H-B, XLC-25-H-BN, XLC-25-H-BS and XLC-25-H-BSN.
  • single output
  • output: 25W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 141 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 10A
  • leakage current: <0,75mA
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • operating temperature: -25 to +90°C
XLC-25-H-BS
245529 XLC-25-H-BS XLC-25-H-BS Mean Well LED driver series XLC-25. LED drivers in a plastic housing with 25W, a&nbsp;dimming function, an adjustable output current, a constant power, a low no-load&nbsp;power (&lt;0,5W), a strain relief (XLC-25-H-BS_) and an NFC function&nbsp;(XLC-25-H-_N). These&nbsp;devices have a built-in active PFC function and are protected against overtemperature as well as short circuit. They are suitable for LED lighting applications and comply with&nbsp;EN61347-1, EN61347-2-13, EN5015, EN61000-3-3, EN61000-3-2 class C as well as EN61547. We offer the following types of this Mean Well series:&nbsp;XLC-25-H-B, XLC-25-H-BN, XLC-25-H-BS and XLC-25-H-BSN. single output output: 25W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 141 to 431V DC maximal input inrush current: 10A leakage current: &lt;0,75mA withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC operating temperature: -25 to +90&deg;C