XLC-40-H-DA2
Mean Well LED driver series XLC-40
LED drivers in a plastic housing with 40W, a DALI-2 interface, an NFC function (XLC-40-DA2_N), a dimming function and a strain relief (XLC-40-_S_). These devices have a built-in active PFC function and are protected against short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN62386-101/102/207, EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLC-40-H-DA2, XLC-40-H-DA2N, XLC-40-H-DA2S and XLC-40-H-DA2SN.
  • single output
  • output: 40W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 141 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 10A
  • leakage current: <0,75mA
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • operating temperature: -25 to +90°C
XLC-40-H-DA2
245552 XLC-40-H-DA2 XLC-40-H-DA2 Mean Well LED driver series XLC-40. LED drivers in a plastic housing with 40W, a DALI-2 interface, an NFC function (XLC-40-DA2_N), a&nbsp;dimming function and a strain relief (XLC-40-_S_).&nbsp;These devices have a built-in&nbsp;active PFC function and are protected&nbsp;against short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and comply with&nbsp;EN62386-101/102/207, EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series:&nbsp;XLC-40-H-DA2, XLC-40-H-DA2N, XLC-40-H-DA2S and XLC-40-H-DA2SN. single output output: 40W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 141 to 431V DC maximal input inrush current: 10A leakage current: &lt;0,75mA withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC operating temperature: -25 to +90&deg;C