XLC-60-24-DA2
Mean Well LED driver series XLC-60
LED drivers in a plastic housing with 60W, a constant voltage, a low no-load power (<0,5W), a dimming function and a DALI-2 interface. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN62386-101/102/207, EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61547, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLC-60-12-DA2, XLC-60-12-DA2S, XLC-60-24-DA2, XLC-60-24-DA2S, XLC-60-48-DA2 and XLC-60-48-DA2S.
  • single output
  • output: 60W
  • input voltage: 110 to 305V AC (47 to 63Hz), 155 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 15A
  • leakage current: <0,75mA
  • overload protection: 105 to 150%
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • operating temperature: -25 to +90°C
XLC-60-24-DA2
245580 XLC-60-24-DA2 XLC-60-24-DA2 Mean Well LED driver series XLC-60. LED drivers in a plastic housing with 60W, a constant voltage, a low no-load power (&lt;0,5W), a dimming function and a DALI-2 interface. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN62386-101/102/207, EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61547, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLC-60-12-DA2, XLC-60-12-DA2S, XLC-60-24-DA2, XLC-60-24-DA2S, XLC-60-48-DA2 and XLC-60-48-DA2S. single output output: 60W input voltage: 110 to 305V AC (47 to 63Hz), 155 to 431V DC maximal input inrush current: 15A leakage current: &lt;0,75mA overload protection: 105 to 150% withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC operating temperature: -25 to +90°C