XLG-100-H-DA2
Mean Well LED driver series XLG-100-DA2
LED drivers in a metal housing (IP67) with 100W, a DALI 2.0 interface, a low no-load power consumption and a constant power. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They are dimmable, are suitable for LED lighting applications and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-100-L-DA2 and XLG-100-H-DA2.
  • single output
  • output: 100W
  • input voltage: 105 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 45A
  • no-load power: <0,5W
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: 140x63x32mm
  • weight: 580g
XLG-100-H-DA2
242891 XLG-100-H-DA2 XLG-100-H-DA2 Mean Well LED driver series XLG-100-DA2. LED drivers in a metal housing (IP67) with 100W, a DALI 2.0 interface, a low no-load power consumption and a constant power. These devices have a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, overtemperature as well as short circuit. They are dimmable, are suitable for LED lighting applications and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-100-L-DA2 and XLG-100-H-DA2. single output output: 100W input voltage: 105 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC maximal input inrush current: 45A no-load power: &lt;0,5W withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +90°C dimensions: 140x63x32mm weight: 580g