XLG-200-L-AB
Mean Well LED driver series XLG-200
LED drivers in a metal housing (IP67) with 200W, a universal input and a low no load power consumption (<0,5W). These SELV compliant devices (except for XLG-200-L_) have a built-in potentiometer for adjusting the current limitation as well as a built-in active PFC function and are protected against overcurrent, overvoltage, overtemperature, short-circuit as well as overload (auto recovery). They are suitable for LED lighting applications and comply with EN55015, EN61000-3-2 Class C, Surge Immunity Level 6kV, EN61000-3-3, EN61547, EN61347-1, EN61347-2-13 as well as EN62384.
We offer the types XLG-200-12-A and XLG-200-24-A with a constant voltage and a constant current, the LED drivers XLG-200-L-A and XLG-200-H-A with a constant power and the versions XLG-200-L-AB and XLG-200-H-AB with a constant power and a built-in 3 in 1 dimming function (10V PWM, 0 to 10V DC and potentiometer).
  • single output
  • output: 192 to 200W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 65A
  • no-load power: <0,5W
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 1500V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +90°C
  • dimensions: 199x63,5x35,5mm
  • weight: 850g
XLG-200-L-AB
113424 XLG-200-L-AB XLG-200-L-AB 4711287457277 Mean Well LED driver series XLG-200. LED drivers in a metal housing (IP67) with 200W, a universal input and a low no load power consumption (&lt;0,5W). These SELV compliant devices (except for XLG-200-L_) have a built-in potentiometer for adjusting the current limitation as well as a built-in active PFC function and are protected against overcurrent, overvoltage, overtemperature, short-circuit as well as overload (auto recovery). They are suitable for LED lighting applications and comply with EN55015, EN61000-3-2 Class C,&nbsp;Surge Immunity Level 6kV, EN61000-3-3, EN61547, EN61347-1, EN61347-2-13 as well as EN62384. We offer the types XLG-200-12-A and XLG-200-24-A with a constant voltage and a constant current, the LED drivers XLG-200-L-A and XLG-200-H-A with a constant power and the versions&nbsp;XLG-200-L-AB and XLG-200-H-AB with a constant power and a built-in 3 in 1 dimming function (10V PWM, 0 to 10V DC and potentiometer). single output output: 192 to 200W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 142 to 431V DC maximal input inrush current: 65A no-load power: &lt;0,5W withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 1500V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +90&deg;C dimensions:&nbsp;199x63,5x35,5mm weight: 850g