XLG-50-L-DA2
Mean Well LED driver series XLG-50-DA2
LED drivers in a metal housing (IP67) with 50W, a constant power mode, a DALI-2 interface and a low no-load power consumption (<0,5W). These devices have a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications, are dimmable and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-50-L-DA2 and XLG-50-H-DA2.
  • single output
  • output: 50W
  • input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 50A
  • no-load power: <0,5W
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • withstand voltage I/P-FG: 2000V AC
  • withstand voltage O/P-FG: 1500V AC
  • operating temperature: -40 to +85°C
  • dimensions: 105x63x30mm
  • weight: 420g
XLG-50-L-DA2
242888 XLG-50-L-DA2 XLG-50-L-DA2 Mean Well LED driver series XLG-50-DA2. LED drivers in a metal housing (IP67) with 50W, a constant power mode, a DALI-2 interface and a low no-load power consumption (&lt;0,5W). These devices have a built-in active PFC function and are protected against overvoltage, short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications, are dimmable and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the following types of this Mean Well series: XLG-50-L-DA2 and XLG-50-H-DA2. single output output: 50W input voltage: 90 to 305V AC (47 to 63Hz), 127 to 431V DC maximal input inrush current: 50A no-load power: &lt;0,5W withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC withstand voltage I/P-FG: 2000V AC withstand voltage O/P-FG: 1500V AC operating temperature: -40 to +85°C dimensions: 105x63x30mm weight: 420g