XLN-40-H-DA2
Mean Well LED driver series XLN-40
LED drivers in a plastic housing (IP67) with 40W, a DALI-2 interface, a dimming function and a low no-load power (<0,5W). These devices have a built-in active PFC function as well as an NFC function and are protected against short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN62386-101/102/207, EN55015, EN61000-3-2 class C as well as EN61000-3-3. We offer the type XLN-40-H-DA2 of this Mean Well series.
  • single output
  • output: 40W
  • input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 141 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 10A
  • leakage current: <0,75mA
  • withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC
  • operating temperature: -25 to +90°C
  • dimensions: 114x44x32mm
XLN-40-H-DA2
245542 XLN-40-H-DA2 XLN-40-H-DA2 Mean Well LED driver series XLN-40. LED drivers in a&nbsp;plastic housing (IP67) with 40W, a DALI-2 interface, a dimming function and a low no-load power (&lt;0,5W). These devices have a built-in active PFC function as well as an NFC function and are protected against short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and comply with&nbsp;EN61347-1, EN61347-2-13, EN62386-101/102/207, EN55015, EN61000-3-2 class&nbsp;C as well as EN61000-3-3. We offer the type&nbsp;XLN-40-H-DA2 of this Mean Well series. single output output: 40W input voltage: 100 to 305V AC (47 to 63Hz), 141 to 431V DC maximal input inrush current: 10A leakage current: &lt;0,75mA withstand voltage I/P-O/P: 3750V AC operating temperature: -25 to +90&deg;C dimensions: 114x44x32mm