XLN-60-12-DA2
Mean Well LED driver series XLN-60
LED drivers in a plastic housing (IP67) with 60W, a constant voltage, a dimming function, a DALI-2 interface and a low no-load power (<0,5W). These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overvoltage, short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-3 as well as EN61000-3-2 class C. We offer the following types of this Mean Well series: XLN-60-12-DA2, XLN-60-24-DA2 and XLN-60-48-DA2.
  • single output
  • output: 60W
  • input voltage: 110 to 305V AC (47 to 63Hz), 155 to 431V DC
  • maximal input inrush current: 15A
  • leakage current: <0,75mA
  • overload protection: 105 to 150%
  • operating temperature: -25 to +90°C
  • dimensions: 141,5x49x32mm
XLN-60-12-DA2
245561 XLN-60-12-DA2 XLN-60-12-DA2 Mean Well LED driver series XLN-60. LED drivers in a plastic housing (IP67) with 60W, a constant voltage, a dimming function, a DALI-2 interface and a low no-load power (&lt;0,5W). These devices have a built-in active PFC function and are protected against overload (auto recovery), overvoltage, short circuit as well as overtemperature. They are suitable for LED lighting applications and comply with EN61347-1, EN61347-2-13, EN55015, EN61000-3-3 as well as EN61000-3-2 class C. We offer the following types of this Mean Well series: XLN-60-12-DA2, XLN-60-24-DA2 and XLN-60-48-DA2. single output output: 60W input voltage: 110 to 305V AC (47 to 63Hz), 155 to 431V DC maximal input inrush current: 15A leakage current: &lt;0,75mA overload protection: 105 to 150% operating temperature: -25 to +90°C dimensions: 141,5x49x32mm