NF75-100E48
NF PCB relays series NF75
These PCB relays have a low profile (12,5cm), they have a voltage resistance of 5kV/8mm (between inductor and contact), a UL isolationsystem of the class F, as well as they conform with the environmental prottection RTII. These passive elements have a DC inductor current of 410mW, as well as they are suitable for temperatures of up to 85°C geeignet, they belong to the material group of insulation parts IIIa, and fit into the over voltage category II. We offer the following types of this NF series: NF75-001E12, NF75-001E24, NF75-100E12, NF75-100E24, NF75-001E712, NF75-001E724, NF75-100E712, and NF75-100E724
  • maximal switching current: 12A (NF75-_E_), 16A (NF75-_E7_)
  • maximal switching voltage: 300V DC / 440V AC
  • contact type: 1x changeover (NF75-001_), 1xnormally open contact (NF75-100_)
  • contact material: Ag alloy
  • contact resistance: 100mOhm
  • air / creepage distance: 8/8mm
  • operate / drop out time: 15/8ms
  • test voltage: 5000V (inductor / contact), 1000V (open contact)
  • endurance: 105 (mechanical), 7,5x106 (electrical)
  • vibration resistance: 1,5mm DA
  • operating temperature: -40 to +85°C
  • weight: 12g
  • dimensions: 29x12,7x15,7mm
NF75-100E48
247706 NF75-100E48 NF75-100E48 NF PCB relays series NF75. These PCB relays have a low profile (12,5cm), they have a voltage resistance of 5kV/8mm (between inductor and contact), a UL isolationsystem of the class F, as well as they conform with the environmental prottection RTII. These passive elements have a DC inductor current of 410mW, as well as they are suitable for temperatures of up to 85°C geeignet, they belong to the material group of insulation parts IIIa, and fit into the over voltage category II. We offer the following types of this NF series: NF75-001E12, NF75-001E24, NF75-100E12, NF75-100E24, NF75-001E712, NF75-001E724, NF75-100E712, and NF75-100E724 maximal switching current: 12A (NF75-_E_), 16A (NF75-_E7_) maximal switching voltage: 300V DC / 440V AC contact type: 1x changeover (NF75-001_), 1xnormally open contact (NF75-100_) contact material: Ag alloy contact resistance: 100mOhm air / creepage distance: 8/8mm operate / drop out time: 15/8ms test voltage: 5000V (inductor / contact), 1000V (open contact) endurance: 105 (mechanical), 7,5x106 (electrical) vibration resistance: 1,5mm DA operating temperature: -40 to +85°C weight: 12g dimensions: 29x12,7x15,7mm