ST1001C24W
NF PCB relays series ST1
These PCB relays have a small dimension, a switching current of 1A, as well as they belonge to the environmental protection class RTII. They are sealed and can be applied in the following areas: security devices, arlarm, office equipment, signal intercommunication systems, meassurements, and controls. We offer the following types of this NF series: ST1001C12W and ST1001C24W.
  • contact type: 1x normally open contact
  • contact material: AgNi, Au coated
  • maximal switching current: 1A
  • maximal switching voltage: 125V AC / 60V DC
  • switching power: 62VA / 30W
  • operate / drop out time: 5/5ms
  • test voltage: 1000V (inductor / contact), 400V (open contact)
  • endurance: 5x108 (mechanical), 10(electrical)
  • operating temperature: -30 to +70°C
  • weight: 2,2g
  • dimensions: 12,5x7,5x10mm
ST1001C24W
246889 ST1001C24W ST1001C24W NF PCB relays series ST1. These PCB relays have a small dimension, a switching current of 1A, as well as they belonge to the environmental protection class RTII. They are sealed and can be applied in the following areas: security devices, arlarm, office equipment, signal intercommunication systems, meassurements, and controls. We offer the following types of this NF series: ST1001C12W and ST1001C24W. contact type: 1x normally open contact contact material: AgNi, Au coated maximal switching current: 1A maximal switching voltage: 125V AC / 60V DC switching power: 62VA / 30W operate / drop out time: 5/5ms test voltage: 1000V (inductor / contact), 400V (open contact) endurance: 5x108 (mechanical), 105 (electrical) operating temperature: -30 to +70°C weight: 2,2g dimensions: 12,5x7,5x10mm