GQ12B-10JS
pushbutton momentary switches for Ø12mm panel cut-out
• single pole input pushbutton momentary switch with SPST-NOcontact
• series GQ12
• solder terminals
• domed profile
• protection class IP65
• secure tactile input-feedback
• material shell: stainless steel
• material actuator: stainless steel
• panel cut-out: Ø12mm
• wall strength: 1...5mm
• switching voltage, max.: 36V DC
• switching current, max.: 2A
• contact resistance: <50mΩ
• insulation resistance: >1000mΩ
• operating force: 5,5N
• operating life/cycles, mechanical: 105
• operating life/cycles, electrical: 204
• temperature range: -20...+70°C
GQ12B-10JS
39764 GQ12B-10JS GQ12B-10JS pushbutton momentary switches for Ø12mm panel cut-out. • single pole input pushbutton momentary switch with SPST-NOcontact• series GQ12• solder terminals• domed profile• protection class IP65• secure tactile input-feedback• material shell: stainless steel• material actuator: stainless steel• material contacts: CuZn 37/2,5µm Au body with colored actuator in black, red, yellow, orange, green, blue or white• panel cut-out: Ø12mm• wall strength: 1...5mm• switching voltage, max.: 36V DC• switching current, max.: 2A• contact resistance: &lt;50mΩ• insulation resistance: &gt;1000mΩ• operating force: 5,5N• operating life/cycles, mechanical: 105• operating life/cycles, electrical: 204• temperature range: -20...+70°C